Странното е, че всъщност ще ми е много по-лесно да направя топ 10 (примерно) за 2009-та. 2010-та някак си не успя да бъде толкова силна, колкото бих искал, въпреки че излезнаха доста добри нови албуми. Трудно обаче бих ги нарекъл албуми на годината. Поради тази причина предпочитам да направя топ 5:
The Ocean - Heliocentric / Anthropocentric
Момчетата от The Ocean се потрудиха сериозно през годината, издавайки един вид двоен концептуален албум, първата част от който излезе в началото на годината (Heliocentric), а втората - в края (Anthropocentric). Това им донесе доста публичност, и то напълно заслужено. И двата албума са разнообразни и разчупени, с интересни текстове, изследващи различните модели за стоежа на вселената така, както са си я представяли предците ни: хелиоцентричен, където слънцето е в центъра на вселената, и антропоцентричен, където човека е поставен в центъра. Идеята на разделението освен това е първия албум да бъде по-лек и мелодичен, а втория - по-тежък и "океански", за да има по нещо за всички фенове.
Не всичко обаче беше цветя и рози за групата, след като малко преди да пуснат на пазара втората част на албума, бяха ограбени от фалшиви полицаи в Испания по време на турнето си. Честно казано ми стана малко странно, че това не е станало тук, а в Испания, след като разбрах че всъщност са идвали и в китната ни родина на 26 Април 2008 в клуб Зона 51 във Варна. За мое голямо съжаление обаче, тогава не знаех за тях.
Ако ще чуеш едно парче от албумите, нека това да е:
Grails - Black Tar Prophecies Vol IV
Grails са доста странна група. Музиката им като цяло е доста експериментална инструментална смесица от ембиънт пост-рок психеделия. Въпросния албум е част от поредицата Black Tar Prophecies, която издават отделно от самостоятелните си албуми. Първите три части излязоха заедно като един албум, а V част се очаква тази година.
Ако ще чуеш едно парче от албумa, нека това да е:
High On Fire - Snakes For The Divine
High On Fire са една от групите, които оформят обликът на стоунър метъла. Пращящ от енергия и мачкащ с ритъм като валяк, новия им албум е показателен защо фронтменът им Мат Пайк (екс Sleep) беше едно от основните действащи лица в документалния филм за стоунъра "Such Hawks, Such Hounds".
Ако ще чуеш едно парче от албумa, нека това да е:
Mafia II OST
Всъщност в този саундртак няма нова музика, което е напълно разбираемо, предвид времето, в което се развива играта, а именно - 1940 - 1950-та. Въпреки това, създателите са успели да вкарат атмосферата на играта в трите диска на саундтрака, включвайки абсолютни класики на абсолютни класици от въпросния период - Louis Prima, Little Richard, Dean Martin, Muddy Waters, Bo Diddley, Bing Crosby и още купища.
Ако ще чуеш едно парче от албумa, нека това да е:
0 коментара:
Публикуване на коментар